Loading...

Zobraziť históriu

Vaša história je momentálne prázdna

Predĺžený víkend na Kube? No problemo.


   Pokiaľ si s časom ako mnoho všetkých ostatných a v podstate väčšina a máš chuť na poriadny SITY BREJK - tak to sprav jednoducho ako my - sadni na lietadlo a "ule5" si to na Kubu. Pre niekoho možno nepochopiteľné (dlhý let... a to nestačí... čo tam budem tak krátko robiť... nejdeme radšej do Ríma???... ) ÁNO - v podstate všetky možnosti sú správne, no poznáš niekoho kto bol na víkend na Kube? Ja už hej a odvtedy viem, že takýchto víkendov zažijem viacej. Pri podobných výletoch však platia absolútne drsné pravidlá :-) Musíš sa dlho dlho tešiť :-) základ každej úspešnej cesty... Každopádne letíš vážne ďaleko (aj keď povedzme si otvorene čo je v tomto storočí skutočne ďaleko? Keď som mal sedem tak som si myslel že ďaleko je ísť k babke do Trstína - z Trenčína, to bolo ďaleko).

   10 hodinový let má totiž aj svoje výhody, pokiaľ dodržíš niektoré citlivé pravidlá. Výhoda napr. je že v lietadlách ešte nie je samozrejmosťou WIFI pripojenie - čo ti môže poskytnúť plných desať hodín úplne pre seba, resp. možno pre partnera/ku (ktorý Ti netlačí do hlavy že ako pokecáme a na koniec so slinou na líci prespí všetko z Zurichu až po Havanu). Je to čas kedy nebude blikať mobil plný "urgentných" správ - môžeš jednoducho pozerať TV, rozobrať s partiou všetky prachom zapadnuté témy, môžeš dokonca vytiahnuť "karty na stôl" a asi sa aj zasmiať pri KENTOVI (nie ten z Barbie príbehu), môžeš jednoducho pozerať von oknom, môžeš spať, môžeš si dať kafe, limo, drink (JA osobne s drinkom oparne, lebo vždy ma ten drink v množnom čísle totálne rozoberie na malých neposlušných chalanov, ktorí nevedia ani spať, ani sa sústrediť na knihu, ani pozerať film a tým pádom mi dosť zťažujú vstup a aklimatizáciu v destinácii), snack, jedlo, môžeš skoro všetko (tým mám na mysli našich po uši zaľúbených - Airbus A340-600 je vážne priestranný).

   Buenas Tardes - prílet na medzinárodné letisko v Havane je naozaj úchvatný, letisková hala pripomína rozmerom stredne veľké potraviny, ale všetko funguje. Úplne najviac na tom všetko je, že si uvedomíš že si neletel - 6 hodín ale 30 rokov:-) Colník ležérnym tempom vybavuje poznania chtivých traveller´s - skúšam SMOKE zónu - jednoznačne wécko, ako kedysi v škole. Na koniec celkom svižným tempom stojíme pred terminálom - vzduch SAUBER - žiadna optika, wifi a vlastne už ani neviem aké všetky družice a ružice. Sadáme do privat taxánu s milým Kubáncom (na meno si vážne nespomeniem) a prvý stop v bare na pobreží cca. hoďka cesty - La Havana Club - už v podstatne príjemnejšej nálade si to mierime cez Matanzas do Varadera. FIVE STAR Hotel Melia - check in - Havan - dinner - Havana - Havana - Cohiba - Havana.. Buenos Noches. 

   Deň D - keď sa zobudíš a pretiahneš sa riadne na pláži - 5km akurát - raňajky - a ide sa na to - menšia regenerácia - massage - barber. Miestny barber vlastne ani nevie aké COOL zamestnanie vykonáva. Menší rozdiel sa však nájde - nie je potetovaný všetkými možnými názvami talianskych cestovín a nemeckej podpultovej značky oblečka pre nevýrazných (a ešte som zabudol - má taký ten normálny výraz v tvári - nie ten že akurát maľuje Monu Lisu aj keď ma vlastne strihá strojčekom skoro na koleno). Po výdatnom obede chill out na nádhernej pláži - vážne jedna z najčistejších čo som kedy mohol spoznať (vlastne za toto budem vďačný do konca života) - totálne pozvoľný vstup, white sand... po výdnatom oddychu HOR sa do Varadera - tágo v tvare polovajca s usmiatom kubáncom - nahliadneme na miestne trhy a ide sa hotela Pullman na terasu kde sa vážne zastavil čas. Už neviem koľké Cuba Libre sa rozplýva v žiare farebných svetiel natiahnutých nad terasou tohto jedinečného hotela... Buenos Noches

   Havana - stretko s už kámošom Milanom v hoteli National de Cuba - bar na prízemí obsahuje asi najväčšiu zbierku fotografií známych osobností vrátane mnohých prezidentov - hercov - umelcov... Yuriho Gagarina. Po chutnom presse a menšom koncerte miestnej kapely (Salsa:-)) sa vydávame do ulíc Havany - persoenlich najkrajšej metropoly akú som kedy navštívil. Museo de la Revolución - Plaza de la Revolutión - Ministerio del Interior - Memorial José Martí - Bodeguita del Medio (Mojito) - Floridita (Daiquiri) -  Real Fábrica de Tabacos La Corona - svižný neskorý obed vedľa rodného domu "Bacardi" a už len Cuba Libre niekoľko KRÁT.  

   Posledný deň vo Varadere patrí jednoznačne relaxu na nádhernej pláži... tyrkysová farba mora nás absolútne pohltila, k tomu ešte zopár špecialít a popoludňajšia návšteva La Casa da Al. Mňam mŇam mňAm.

Odlet z Havany so slzami v očiach, no i s radosťou, že nám táto nádherná krajina nemôže "zovšednieť" na koľko ju opäť opúštame a zároveň sa tešíme na opätovnú návštevu. MUCHO GUSTO